Kartdan-karta ödənişlərə nəzarət artırıldı
Bu barədə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin sahibkarlara müraciətində bildirilir.
Qurum bəyan edib ki, “İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında” Qanuna uyğun olaraq POS-terminalların quraşdırılması, “Elektron ticarət haqqında” Qanuna əsasən isə istehlakçıların elektron ödəniş etmək imkanını təmin etmək vergi ödəyicilərinin birbaşa vəzifələrinə aiddir. Eyni zamanda, POS-terminal quraşdırılması məcburi olan obyektlərdə bu hallara nəzarət və nağdsız ödənişlərin qəbulundan imtina hallarının müəyyən edilməsi ilə bağlı operativ vergi nəzarəti tədbiri keçirmək vergi orqanının hüquqlarına aid edilib.
“Dəfələrlə edilmiş xəbərdarlıqlara və aparılan məlumatlandırma işlərinə baxmayaraq qeyd olunan qanuna zidd hallar hələ də davam etdiyi üçün bu istiqamətdə vergi nəzarəti tədbirləri gücləndirilib. Dövlət Vergi Xidməti bir daha sahibkarlıq subyektlərinin nəzərinə çatdırır ki, POS-terminal quraşdırılması məcburi olan obyektlərdə POS-terminalların quraşdırılmamasına və POS-terminallar quraşdırılmış obyektlərdə nağdsız ödənişlərin qəbulundan imtina edilməsinə görə təqvim ili ərzində belə hallara 1-ci dəfə yol verildikdə 1 000 manat, 2-ci dəfə yol verildikdə 3 000 manat, üç və daha çox dəfə yol verildikdə isə 6 000 manat maliyyə sanksiyaları tətbiq olunur.
Bununla əlaqədar sahibkarlara Vergi Məcəlləsində nəzərdə tutulan maliyyə sanksiyalarına məruz qalmamaq üçün nağdsız ödənişləri qanunvericiliyin tələblərinə əsasən, yalnız POS-terminal vasitəsilə qəbul etmək tövsiyə olunur. Eyni zamanda, Dövlət Vergi Xidməti vətəndaşları mal, iş və xidmətlər alarkən nağdsız ödənişləri kartdan karta köçürmə əməliyyatları ilə deyil, yalnız POS-terminal tələb etməklə həyata keçirməyə çağırır”, – deyə müraciətdə qeyd olunub.
Bu halların yaşanmasının qarşısını almaq istəyirsinizsə, bizə müraciət edin. Vergilər Nazirliyinin qanunvericiliyinə əsasən tam qanuni formada fəaliyyət göstərməyinizə köməklik göstərək.

This is stated in the appeal of the State Tax Service under the Ministry of Economy to entrepreneurs.
The organization stated that the installation of POS-terminals in accordance with the law” on protection of consumer rights“, and in accordance with the law” on e-commerce", providing consumers with the opportunity to make electronic payments belongs to the direct duties of taxpayers. At the same time, the right of the tax authority to conduct operational tax control measures to control these cases and identify cases of refusal to accept cashless payments at facilities where the installation of POS-terminals is mandatory.
"Tax control measures have been strengthened in this direction, as the above-mentioned cases are still ongoing, despite the warnings made repeatedly and the information work carried out. The State Tax Service once again brings to the attention of business entities that financial sanctions are applied for non-installation of POS-terminals in objects with mandatory installation of POS-terminals and refusal to accept non-cash payments in objects with POS-terminals installed in the calendar year in the 1st time of such cases 1 000 Manats, in the 2nd time of such cases 3 000 Manats,
In this regard, entrepreneurs are advised to accept non-cash payments only through POS-terminals, according to the requirements of the legislation, in order to avoid financial sanctions provided for by the tax code. At the same time, the State Tax Service calls on citizens to make non-cash payments when purchasing goods, works and services not through card – to-card transfer operations, but only by requesting a POS-terminal,” the appeal said.
If you want to prevent these situations from happening, please contact us. Let us help you to operate in full legal form under the legislation of the Ministry of taxes.