Kartdan-karta ödənişlərə nəzarət artırıldı
Bu barədə İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin sahibkarlara müraciətində bildirilir.
Qurum bəyan edib ki, “İstehlakçıların hüquqlarının müdafiəsi haqqında” Qanuna uyğun olaraq POS-terminalların quraşdırılması, “Elektron ticarət haqqında” Qanuna əsasən isə istehlakçıların elektron ödəniş etmək imkanını təmin etmək vergi ödəyicilərinin birbaşa vəzifələrinə aiddir. Eyni zamanda, POS-terminal quraşdırılması məcburi olan obyektlərdə bu hallara nəzarət və nağdsız ödənişlərin qəbulundan imtina hallarının müəyyən edilməsi ilə bağlı operativ vergi nəzarəti tədbiri keçirmək vergi orqanının hüquqlarına aid edilib.
“Dəfələrlə edilmiş xəbərdarlıqlara və aparılan məlumatlandırma işlərinə baxmayaraq qeyd olunan qanuna zidd hallar hələ də davam etdiyi üçün bu istiqamətdə vergi nəzarəti tədbirləri gücləndirilib. Dövlət Vergi Xidməti bir daha sahibkarlıq subyektlərinin nəzərinə çatdırır ki, POS-terminal quraşdırılması məcburi olan obyektlərdə POS-terminalların quraşdırılmamasına və POS-terminallar quraşdırılmış obyektlərdə nağdsız ödənişlərin qəbulundan imtina edilməsinə görə təqvim ili ərzində belə hallara 1-ci dəfə yol verildikdə 1 000 manat, 2-ci dəfə yol verildikdə 3 000 manat, üç və daha çox dəfə yol verildikdə isə 6 000 manat maliyyə sanksiyaları tətbiq olunur.
Bununla əlaqədar sahibkarlara Vergi Məcəlləsində nəzərdə tutulan maliyyə sanksiyalarına məruz qalmamaq üçün nağdsız ödənişləri qanunvericiliyin tələblərinə əsasən, yalnız POS-terminal vasitəsilə qəbul etmək tövsiyə olunur. Eyni zamanda, Dövlət Vergi Xidməti vətəndaşları mal, iş və xidmətlər alarkən nağdsız ödənişləri kartdan karta köçürmə əməliyyatları ilə deyil, yalnız POS-terminal tələb etməklə həyata keçirməyə çağırır”, – deyə müraciətdə qeyd olunub.
Bu halların yaşanmasının qarşısını almaq istəyirsinizsə, bizə müraciət edin. Vergilər Nazirliyinin qanunvericiliyinə əsasən tam qanuni formada fəaliyyət göstərməyinizə köməklik göstərək.

Kartdan-karta ödənişlərə nəzarət artırıldı
В ведомстве заявили, что в соответствии с законом “О защите прав потребителей” установка POS-терминалов, а в соответствии с законом “Об электронной торговле” обеспечение доступа потребителей к совершению электронных платежей относится к прямым обязанностям налогоплательщиков. В то же время, на объектах, где установка POS-терминалов является обязательной, в обязанности налогового органа входит контроль за этими случаями и проведение оперативного налогового контроля в связи с выявлением случаев отказа в приеме безналичных платежей.
"Несмотря на неоднократные предупреждения и проводимую работу по информированию, меры налогового контроля в этом направлении были усилены, так как указанные противоправные действия все еще продолжаются. Государственная налоговая служба еще раз доводит до сведения субъектов предпринимательства, что за отказ от установки POS-терминалов на объектах, где установка POS-терминалов является обязательной, и отказ в приеме безналичных платежей на объектах, где установлены pos-терминалы, в течение календарного года такие случаи в 1-й раз будут финансироваться в размере 1 000 манатов, во 2-й раз-3 000 манатов, в три и более раз-6 000 манатов.санкции применяются.
В связи с этим предпринимателям рекомендуется принимать безналичные платежи только через POS-терминал, согласно требованиям законодательства, чтобы не подвергаться финансовым санкциям, предусмотренным Налоговым кодексом. В то же время Государственная налоговая служба призывает граждан осуществлять безналичные платежи при покупке товаров, работ и услуг не посредством операций перевода с карты на карту, а только по запросу POS-терминала”, – отмечается в обращении.
Если вы хотите предотвратить возникновение этих ситуаций, свяжитесь с нами. Позвольте нам помочь вам действовать в полной юридической форме в соответствии с законодательством Министерства по налогам.