Vəzifə təlimatlarının verilməsi
Sahibkarlar üçün biznesin inkişafının düzgün irəliləməsində, vacib olan məqamlardan biri də kadrlar üçün vəzifə təlimatlarının doğru tərtib edilməsidir. Bəs nədir vəzifə təlimatı?
Vəzifə təlimatları müəssisənin işçilərinin təşkilati-hüquqi vəziyyətini, funksiyalarını, hüquq və vəzifələrini, məsuliyyətini, ona qarşı irəli sürülən ixtisas tələblərini müəyyən edir. Vəzifə təlimatının mətni aşağıdakı hissələrdən ibarət olur:
I. Ümumi müddəalar - burada işçinin fəaliyyətinin sahəsi, vəzifəyə təyin edilmə və vəzifədən azad edilmə qaydaları, işçi olmadığı zaman əvəz olunma qaydaları, vəzifənin ixtisas tələbləri, işçinin tabeçiliyi (tabe olduğu şəxs, və ona tabe olan şəxslər), işçinin fəlaiyyəti zamanı mütləq bilməli olduğu və istifadə etdiyi hüquqi aktların və normativ sənədlərin siyahısı.
II. Funksiyalar - burada işçinin fəaliyyət istiqamətləri müəyyən edilir;
III. Vəzifə öhdəlikləri - burada işçinin üzərinə qoyulan öhdəliklər, yerinə yetirməli olduğu əmək prosedurlarının təsviri, idarəetmə prosesində iştirak forması (rəhbərlik edir, yerinə yetirir, təsdiqləyir, nəzərdən keçirir, təmin edir, nəzarət edir, hazırlayır, təqdim edir, razılaşdırır və s.)
IV. Hüquqlar - burada işçinin üzərinə qoyulmuş vəzifə öhdəliklərinin icrası zamanı öz səlahiyyətləri çərçivəsində malik olduğu hüquqları əks olunur.
V. Məsuliyyət - burada işçinin üzərinə qoyulmuş vəzifələrinin keyfiyyətsiz və vaxtında yerinə yetirilməməsinə görə, və ona həvalə edilmiş hüquqlardan istifadə etmədiyinə görə məsuliyyətə cəlb ediməsi halları, məsuliyyət növləri və tədbirləri əks olunur.
VI. Qarşılıqlı əlaqələr və xidməti münasibətlər - burada işçinin fəaliyyəti zamanı əlaqədə olduğu və məlumat mübadiləsi apardığı vəzifəli şəxslərin dairəsi, məlumatların təqdim edilməsi və alınması müddətləri, sənədlərin imzalanması, razılaşdırılması və təsdiqlənməsi qaydaları müəyyən edilir
Vəzifə təlimatları struktur bölmənin rəhbəri tərəfindən, əgər müəssisədə struktur bölmələr yoxdursa, o zaman, bu vəzifədə çalışan mütəxəssis tərəfindən hazırlanır və imzalanır, müəssisənin hüquqşunası ilə razılaşdırılır, və müəssisə rəhbəri tərəfindən təsdiqlənir. İşəgötürən əmək müqaviləsi imzalanmazdan əvvəl işçini vəzifə təlimatı ilə tanış etməlidir. Vəzifə təlimatı işçinin tanış olması üçün ona verilir və işçi tərəfindən imzalanır. İşçi vəzifə təlimatı ilə tanış olaraq, onu imzaladığı andan etibarən başqa vəzifəyə keçirilənə və ya işdən çıxarılana qədər təlimatın tələblərini yerinə yetirməlidir.
Vəzifə təlimatı işəgötürənin və işçinin davranışının hüquqiliyini müəyyənləşdirməyə də kömək edir. Məhz bütün bu sadalanlara görə təşkilatlarda vəzifə təlimatlarının tərtibi və tətbiqi vacibdir. Müvafiq standartalara uyğun olaraq vəzifə təlimatlarında aşağıdakı rekvizitlərin olması vacibdir: sənədi hazırlayan təşkilatın adı, sənədin adı, tarix, qeydiyyat nömrəsi, tərtib olunduğu yer, təsdiq qrifi, sənədin başlığı, əlavənin olması ilə bağlı qeyd, razılaşdırma vizası, razılaşdırma qrifi, sənədin icraçısının imzası. Vəzifə təlimatı daxili təşkilati-normativ sənəddir, onun əslinin (birinci nüsxəsi) sonuncu səhifəsinin arxa tərəfində uyğun şöbə(lər)nin rəhbər(lər)i və hüquqşünas tərəfindən razılaşdırma vizası qoyulur. Sənəd təşkilatın rəhbərinin əmri və ya kollegial orqanın qərarı ilə təsdiq edilir. Təsdiqetmə qrifi birinci səhifənin yuxarı sağ güncündə yerləşdirilir. Razılaşdırma qrifi isə sənədin sonunda yerləşdirilir. Vəzifənin daşıyıcısı sənədlə tanış olması haqqında qeydin qarşısından imza atır. Vəzifə təlimatının strukturu adətən aşağıdakı şəkildə olur:
Xidmətin əsas faydaları:
• Vəzifələr arasında konflikt tamamilə aradan qaldırılacaq,
• İş bölgüsü effektiv tənzimlənəcək,
• Ştat cədvəli üzrə iyearxiya bölgüsü düzgün şəkildə aparılacaq,
• İşçilərin demotivasiyası kimi hallar aradan qaldırılacaq,
• İşçilərin iş yükləri aydın şəkildə ölçüləcək və optimallaşdırılması üçün təkliflər veriləcək,
• Gələcək vəzifə və iş bölgüsünün ədalətli şəkildə artması üçün sistem qurulacaq.
Xidmətin davam etmə müddəti: 1-3 ay
Xidmətdən gözlənilən nəticə: Şirkətdə iş bölgüsünün ədalətli şəkildə bölünməsi nəticəsində konfliktlər azalacaq və işçilər müəssisənin biznes hədəflərinə doğru birgə çalışacaqlar.
Əməkdaşlarınız üçün doğru şəkildə vəzifə təlimatının verilməsini istəyirsinizsə, İdeovate Consultingin peşəkar HR komandasına güvənə bilərsiniz.

Выдача должностных инструкций
Для предпринимателей одним из важных моментов правильного развития бизнеса является правильное составление должностных инструкций для персонала. Итак, что такое должностная инструкция?
Должностные инструкции определяют организационно-правовой статус, функции, права и обязанности, ответственность и квалификационные требования работников предприятия. Текст должностной инструкции состоит из следующих частей:
I.    Общие положения - здесь сфера деятельности работника, правила назначения и увольнения, правила замещения в случае отсутствия работника, квалификационные требования к должности, подчиненный работника (подчиненное ему лицо, и подчиненные ему лица), что должен знать работник при осуществлении деятельности и перечень используемых правовых актов и нормативных документов.
II.Функции – здесь определяются направления деятельности сотрудника;
III.Должностные обязанности – здесь указаны обязанности, возлагаемые на работника, описание трудовых процедур, которые он должен выполнять, форма участия в процессе управления (руководит, выполняет, утверждает, рассматривает, обеспечивает, контролирует, готовит, представляет, согласовывает и т.п. .)
IV.Права – здесь отражаются права, которыми обладает работник в пределах своих полномочий при исполнении своих обязанностей.
V.    Ответственность - здесь отражаются случаи, виды ответственности и меры привлечения работника к ответственности за некачественное и своевременное исполнение возложенных на него обязанностей, а также за неиспользование возложенных на него прав.
VI.Взаимоотношения и служебные отношения – здесь определяется круг должностных лиц, с которыми работник общается и обменивается информацией в ходе своей деятельности, условия предоставления и получения информации, правила подписания, согласования и подтверждения документов.
Должностная инструкция составляется и подписывается руководителем структурного подразделения, а при отсутствии структурных подразделений на предприятии - специалистом, работающим на этой должности, согласовывается с юристом предприятия и утверждается руководителем предприятия. Работодатель обязан ознакомить работника с должностной инструкцией до подписания трудового договора. Должностная инструкция выдается работнику для ознакомления и подписывается работником. Работник должен соответствовать требованиям должностной инструкции с момента ее подписания до перевода на другую должность или увольнения.
Должностная инструкция также помогает определить законность поведения работодателя и работника. Именно по всем этим причинам важно составлять и применять должностные инструкции в организациях. Согласно соответствующим стандартам в должностной инструкции важно иметь следующие реквизиты: наименование организации, подготовившей документ, наименование документа, дату, регистрационный номер, место, где он составлен, печать согласования, наименование документа, отметка о наличии вложения, виза согласия, печать согласия, подпись исполнителя документа. Должностная инструкция является внутренним организационно-нормативным документом, оригинал (первый экземпляр) которого заверяется руководителем(ами) соответствующего отдела(ов) и юристом на обороте последней страницы. Документ утверждается приказом руководителя организации или решением коллегиального органа. Значок подтверждения расположен в правом верхнем углу первой страницы. Штамп утверждения ставится в конце документа. Носитель должности расписывается напротив протокола ознакомления с документом. Структура должностной инструкции обычно следующая:
Основные преимущества услуги:
•    Конфликт между обязанностями будет полностью устранен,
•    Разделение труда будет эффективно регулироваться,
•    Иерархическое разделение по штатному расписанию будет выполнено корректно,
•    Будут исключены такие случаи, как демотивация сотрудников,
•    Рабочая нагрузка сотрудников будет четко измерена, и будут даны предложения по оптимизации,
•    Будет создана система справедливого увеличения будущих обязанностей и распределения работы.
Продолжительность услуги: 1-3 месяца
Ожидаемый результат от услуги: В результате справедливого разделения труда в компании конфликты сократятся, а сотрудники будут вместе работать над достижением бизнес-целей предприятия.
Если вы хотите правильное описание должности для своих сотрудников, вы можете довериться профессиональной HR-команде Ideovate Consulting.